OPIS PROJEKTU

Lato w teatrze 2016 – Warsztaty Artystyczne dla Młodzieży

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizatorem projektu w  Słupsku jest Teatr Lalki „Tęcza”. W projekcie Lato w teatrze 2016 – Warsztaty Artystyczne dla Młodzieży będzie brało udział 30 –tu uczestników: 15 osób ze Słupska i 15 osób z Siemianic, młodzież do 13 do 19 lat. Przez dwa tygodnie przez 6 godzin dziennie uczestnicy będą pracowali nad realizacją spektaklu oraz jego promocją. Zostaną podzieleni na cztery grupy: aktorską, taneczną, scenograficzną i dziennikarską.  Każda grupa będzie pracować pod okiem wykwalifikowanych instruktorów z dużym doświadczeniem pedagogicznym. Działania grup aktorsko-lalkarskiej, tanecznej oraz scenograficzno-plastycznej będą dążyły do przygotowania i prezentacji spektaklu. Zadaniem grupy dziennikarskiej będzie promocja działań i spektaklu powarsztatowego oraz relacja na blogu z przebiegu każdego dnia „Lata w teatrze”, a także promocja za pomocą współcześnie dostępnych portali społecznościowych. Dzień warsztatowy będzie rozpoczynał się zajęciami integracyjnymi połączonymi z pedagogiką teatru, w których będą uczestniczyły wszystkie grupy oraz ich opiekunowie, następnie każda grupa będzie realizowała swój program w grupie sprofilowanej.

Inspiracją do działań twórczych i motywem przewodnim projektu będzie obecny w literaturze i sztuce topos świata-teatru oraz człowieka-marionetki. Spektakl, który na koniec zaprezentujemy w Teatrze Lalki „Tęcza”, będzie opowiadał o poszukiwaniach i próbie odpowiedzi na pytania: Czy jesteśmy lalką w czyiś rękach? Czy wszystko, co wokół nas się dzieje, to teatr? Czy może my właśnie tworzymy rzeczywistość? Kim jest lalkarz i jakim narzędziem jest sama lalka…Wszystkie te pytania zostaną postawione na tle współczesnych technologicznych zagrożeń, jakie daje nam cyberprzestrzeń, uwspółcześniając topos literacki, ukazujący cyberprzestrzeń, jako teatr a człowieka, jako cybermarionetkę. Uczestnicy będą pracować na podstawie sztuki Henryka Bardijewskiego „Lalki moje ciche siostry”, podejmującej temat samotności, silnej potrzeby przyjaźni i akceptacji.

 

Udział w warsztatach jest BEZPŁATNY

Zgłoszenia przyjmujemy do 31 maja

 

INSTRUKTORZY

 

GRUPA AKTORSKA

Maciej GIERŁOWSKI – aktor, instruktor teatralny, reżyser. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Aktor Teatru Lalki Tęcza w Słupsku, z którym związany jest od 2009 roku. Nagrodzony na międzynarodowych festiwalach w Pradze i Szanghaju. Lektor radiowy. Doświadczony instruktor teatralny, współpracujący z ośrodkami kultury w Słupsku i regionie. Prowadzi warsztaty teatralne zarówno z najmłodszymi dziećmi (3 lata), jak i osobami dorosłymi, czy seniorami. W ramach działalności instruktorskiej, wyreżyserował już ponad 10 spektakli teatralnych. Twórca nowatorskich warsztatów „Człowiek i Lalka”, które to można realizować z dziećmi od trzeciego roku życia. W swojej pracy instruktorskiej łączy teatr formy z teatrem dramatycznym, opartym na koncepcjach teorii Konstantego Stanisławskiego.

 GRUPA TANECZNA

Karolina MACIEJEWSKA – tancerka, instruktor tańca, choreograf. Na jej doświadczenie składa się 13 lat nauki tańca w zespole tańca współczesnego „Pląs”, wielokrotnie nagradzanego na ogólnopolskich przeglądach i festiwalach tanecznych. Od 2004 roku współpracuje z instytucjami kultury (min.z Młodzieżowym Domem Kultury w Słupsku), ucząc dzieci i młodzież tańca współczesnego. Posiada również duże doświadczenie w prowadzeniu zajęć interdyscyplinarnych (teatralno-tanecznych). Od 2008 roku współpracuje z Państwowym Teatrem Lalki „Tęcza”, dla którego przygotowała choreografie i ruch sceniczny do 4 spektakli. Jest Absolwentką Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Sopocie. W 2010 roku obroniła dyplom instruktora-choreografa, kończąc Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.

GRUPA SCENOGRAFICZNA

Tatiana SKUMIAŁ – plastyk teatralny, teatrolog, pedagog. Absolwentka filologii polskiej z kulturoznawstwem oraz specjalnością teatralno-filmową na Akademii Pomorskiej w Słupsku, a także studiów w zakresie pedagogiki i plastyki na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego i w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Ponadto uczestniczka licznych kursów pedagogiczno-artystycznych. Od wielu lat zajmuje się plastykąteatralną w Teatrze Lalki „Tęcza” w Słupsku, ale teżinterdyscyplinarną edukacją (w tym streetworkingiem). Stypendystka Prezydenta Miasta Słupska w Dziedzinie Kultury. Współautorka/ autorka etiud filmowych, scenografii oraz publikacji prasowych i książkowych.

GRUPA DZIENNIKARSKA

Dorota MICHAŁOWSKA – pedagog, nauczyciel języka polskiego i koła dziennikarskiego. Absolwentka filologii polskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku. Ukończyła liczne kursy i warsztaty dziennikarskie. Przez kilka lat prowadziła warsztaty dziennikarskie w ramach Programu Europejskiego „Dobre Wsparcie na Starcie”. W 1998 opracowała autorski program i wprowadziła do nauczania innowację pedagogiczną, mającej na celu poszerzenie treści nauczania z języka polskiego o zagadnienia związane z elementami wiedzy dziennikarskiej. W latach 2011 – 2015 współpracowała z Radiem Koszalin oddział w Słupsku, gdzie współtworzyła cotygodniowe, godzinne audycje radiowe „JUNIOR” dla dzieci i młodzieży. Od dwóch lat prowadzi Klub Młodych Dziennikarzy przy Młodzieżowych Domu Kultury w Słupsku. Była założycielem i opiekunem gazetki szkolnej w latach 1998-2011(I miejsce w Miejskim Konkursie Gazetek Szkolnych organizowanym przez: Zespół Bezpieczne Miasto przy Prezydencie Miasta Słupska), a od 2016 roku jest redaktorem naczelnym gazetki Teatru Lalki „Tęcza” – „Teatralka”.

ZAJĘCIA INTEGRACYJNE

Joanna STOIKE-STEMPKOWSKA – Joanna STOIKE-STEMPKOWSKA – aktorka, pedagog teatralny, pedagog dramy, animator kultury. Od 2001 roku aktorka Państwowego Teatru Lalki „Tęcza”. Absolwentka Studium Aktorskiego Teatrów Lalkowych przy Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie, Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Podyplomowego Studium Dramy Pedagogicznej na Uniwersytecie Gdańskim. Od 17 lat prowadzi zajęcia teatralne dla osób we wszystkich przedziałach wiekowych. Organizuje i prowadzi warsztaty dramy, teatralne, treningi twórczości i inne. Obecnie prowadzi grupy teatralne w Młodzieżowym Domu Kultury. Przez 9 lat wyreżyserowała 15 spektakli w założonym przez siebie studenckim Teatrze KontemPlującym, które otrzymywały nagrody i wyróżnienia na przeglądach teatralnych w całej Polsce.

+main_1

LATO W TEATRZE

it_logo_prev-W

INSTYTUT TEATRALNY

E-teatr_rzpfyx

e – teatr

LATO W TEATRZE +

LwT plakat Tecza