„Wędrujący obiekt” – teatr przedmiotu – warsztaty rodzinne, podczas których będziemy inspirować się obiektami związanymi z twórczością Tadeusza Kantora, jednocześnie rozwijając kreatywność. W przestrzeniach naszego teatru będziemy poszukiwać różnych rozwiązań twórczych związanych z teatrem przedmiotu. Doświadczać wielokrotności ich zastosowań. Kantorowskie obiekty za sprawą naszej wyobraźni staną się postaciami scenicznymi, animowanymi przez uczestników warsztatów, czasami elementami scenografii, rekwizytami lub instrumentami. Będziemy eksperymentować z oświetleniem, nadając nowopowstałym tworom dodatkową głębię. Pod koniec warsztatów nowe obiekty posłużą również do stworzenia nietypowej pocztówki z wakacji.
Termin: 14 sierpnia, godz. 11.00
Miejsce: Teatr Lalki Tęcza
Prowadzenie: Joanna Stoike-Stempkowska
Łączymy siły i budujemy sieć pomysłów na wspólne działania! Wędrujący obiekt to projekt realizowany podczas letnich miesięcy w kilku teatrach w całej Polsce.
W trakcie spotkań tajemniczy obiekt teatralny stanie się inspiracją do różnorodnych działań zgodnie ze specyfiką i strategią goszczącego teatru. Założeniem jest zwrócenie szczególnej uwagi na fakt, że sztuka współczesna i teatr współczesny to uniwersalny, a zarazem wielopłaszczyznowy zbiór inspiracji dla twórców różnych form i języków wypowiedzi – teatralnych, performatywnych, pedagogiczno-teatralnych, a także dla odbiorców – dzieci, dorosłych, seniorów, zarówno osób pełnosprawnych, jak i tych z niepełnosprawnościami.
Wędrujący obiekt to element międzypokoleniowego programu Laboratorium obiektu, realizowanego przez krakowską Cricotekę wraz z partnerskimi teatrami. Zasadą i głównym założeniem całego projektu jest zapoznanie uczestników z procesem powstawania scenicznego świata, ze szczególnym naciskiem na rolę obiektów teatralnych: rekwizytów, kostiumów, materialnych resztek.
Inspirację do działań stanowią wybrane obiekty z kolekcji Cricoteki, które są punktem wyjścia do poszukiwania ich kapitału twórczego – muzycznego, konstrukcyjnego, plastycznego, skojarzeniowego. W ramach projektu Laboratorium chcemy przyjrzeć się im bliżej: przeanalizować ich konstrukcję, budowę, historię powstania, ale także uruchomić naszą wyobraźnię i pozwolić na twórczą interpretację poprzez własne działania.
Założeniem partnerstwa jest okazja do wykorzystania potencjału pedagogiki teatru, która staje się podstawą do tworzenia sieci relacji między polskimi teatrami. Taka współpraca umożliwia przy tym różnorodność interpretacji i realizacji, zgodnych ze specyfiką i strategią goszczącej instytucji.
AHOJ przygodo!
Koncepcja i koordynacja: Justyna Droń, kontakt: slawik@cricoteka.pl, 509644034
Partnerzy: Wrocławski Teatr Lalek, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, Państwowy Teatr Lalki Tęcza w Słupsku, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
PATRONAT: Teatroteka Szkolna, e-teatr.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Skip to content